В умовах погіршення соціально-економічної динаміки розвитку України, зумовлених дестабілізуючими діями РФ, прецесійними явищами в економіці та несприятливою зовнішньої кон’юнктурою погіршився стан економічної безпеки України. Національна економіка виявила низьку здатність протидіяти внутрішнім та зовнішнім загрозам, серед яких потрібно відзначити Згортання офіційної економіки та втрата міжнародних конкурентних позицій, що полягає у наступному:
Сучасний масштаб національної економіки України, виражений у обсягах ВВП, критично обмежує вагомість і міжнародну конкурентоспроможність країни. За підсумками 2015 року Україною створено ВВП на суму 90,51 млрд доларів США, що становить 0,12 % світового ВВП та відповідає 64-ій позиції у світі за цим критерієм.
З урахуванням корекції ВВП за рівнем купівельної спроможності Україна має найгірші позиції за весь новітній період незалежності (116-те місце зі 187 країн), формуючи у 2015 року лише 0,3 % світового ВВП (проти 0,45 % у середньому впродовж 1996–2008 рр. та 0,4 % відповідно упродовж 2009–2013 рр.). Обсяги ВВП на одного жителя у доларах США за паритетом купівельної спроможності в Україні у понад два рази нижчі за середньосвітовий рівень (7,5 тис. доларів США, або 42 % від середнього рівня ВВП на одну особу за ПКС у 2015 р.).
За зазначеним критерієм українська економіка у 3–5 разів відстає від європейських партнерів (Польщі, Словаччини, загалом ЄС). Останнє десятиліття, яке продемонструвало більш як півтора разове зростання обсягів світового ВВП (з 47,2 трлн доларів США у 2005 р. до 73,2 трлн доларів США у 2015 р.), для української економіки загалом характеризується втратою можливостей утримання та розширення присутності на світовому ринку, конкуренція на якому посилюється і здійснюється на новому технологічному рівні.
Скорочення масштабу української економіки супроводжувалось драматичним зниженням її експортного потенціалу, і за підсумками 2015 року товарний експорт України знизив частку у світовому експорті до 0,23 %, що у півтора рази менше за показники 2013 року.
Падіння експорту дзеркально позначилось на можливості споживання імпортних товарів, відтак частка вітчизняного імпорту у світовому скоротилась до 0,23 % у 2015 року, що практично вдвічі менше за рівень 2011–2013 рр. та у 2,3 рази менше за рівень 2008 року
Упродовж багатьох років в Україні сформувалась модель споживання неттоімпортера, про що свідчить суттєве переважання частки участі українського внутрішнього товарного ринку у споживанні світового імпорту відносно частки в світовому експорті (у понад 1,2 рази у 2015 року).
Агресивна експансія товарного імпорту, підсилена відносно дешевими фінансовими кредитними ресурсами, призвела до докорінної деформації вітчизняного товарного ринку, спричинивши занепад основ-них виробництв та критичне накопичення дефіциту торговельного балансу (−9,9 % до ВВП у 2008 р., −9,0 % до ВВП у 2012 року тощо). Лише внаслідок глибоких економічних потрясінь у 2014–2015 рр. намітилося вирівнювання імпортних прагнень із експортними можливостями.
Реальне падіння ВВП і, як наслідок, знецінення ключових економічних активів суттєво обмежує можливості створення доданої вар-тості в Україні, а звідси і забезпечення за рахунок економіки інших складових національної безпеки.
Демасштабізація економіки спрощує отримання економічного контролю над українськими активами з боку більш капіталізованих суб’єктів, навіть з країн третього світу (не кажучи про РФ), призводить до важких наслідків недооцінення національної робочої сили тощо.
(Джерело - РОЗДІЛ 1. ЗАГРОЗИ ТА ЧИННИКИ ВПЛИВУ НА ЕКОНОМІЧНУ БЕЗПЕКУ УКРАЇНИ В 2014–2016 рр. «Згортання офіційної економіки та втрата міжнародних конкурентних позицій» сайту НІСД http://www.niss.gov.ua/about.html).