
03 серпня 2017 року набрав чинності Закон України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII "Про Конституційний Суд України" (далі – Закон)
Детальніше...
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ інформаційним листом від 09.08.2017 "Щодо застосування частини третьої статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" нагадує, що реалізацію споживачем права на судовий захист, складовою якого є наявність пільг щодо сплати судового збору, регулює стаття 22 Закону України "Про захист прав споживачів". Водночас норма статті 5 Закону України "Про судовий збір" не містить вичерпного переліку пільг щодо сплати судового збору. Тому сама по собі відсутність такої категорії осіб у встановленому в зазначеній нормі переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, не може означати, що споживачі такої пільги не мають, оскільки вона встановлена спеціальним Законом, який гарантує реалізацію та захист їх прав.
Детальніше...
Кабінет Міністрів України постановою від 18 серпня 2017 року № 611 (далі - Постанова) затвердив зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд (далі - Порядок)
Детальніше...
ЧАСТИНА ІІ
(Право на життя, свободу, безпеку та особисту недоторканість)
A. Міжнародне гуманітарне право під час ведення бойових дій
18. Незважаючи на дипломатичні зусилля щодо забезпечення дотримання Мінських угод, продовжували надходити повідомлення про щоденні порушення режиму припинення вогню Збройними Силами України та озброєними групами «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» у численних точках вздовж лінії зіткнення як у Донецькій так і в Луганській областях із суттєвим зростанням у середині листопада, наприкінці грудня 2016 року та з різкою ескалацією військових дій у період з 29 січня по 3 лютого 2017 року. Незважаючи на повторні заклики до припинення вогню, інтенсивні обстріли і надалі є щоденним явищем у багатьох місцях. Ситуація в Донецькій та Луганській областях залишається напруженою і небезпечною для цивільного населення доки сторони конфлікту займають позиції у безпосередній близькості з населеними пунктами поблизу лінії зіткнення в порушення норм міжнародного гуманітарного права8. Зокрема військові Збройних Сил та бойовики озброєних груп продовжували встановлювати озброєння у цивільних житлових районах, а також у будинках для проведення невибіркових обстрілів та використовувати вибухову зброю великого радіусу ураження в населених районах. Спалах військових дій у межах трикутника Авдіївка-Ясинувата-Донецький аеропорт, а також у південних районах Донецька в період з 29 січня по 3 лютого призвів до 53 жертв серед цивільного населення. Невибіркові обстріли серйозно вплинули на цивільну інфраструктуру, позбавивши десятки тисяч осіб життєва-важливих послуг, включаючи тепло-, водо- та електропостачання, та викликаючи додаткові гуманітарні потреби. В той час як більшість цивільних осіб в районах військових дій ховалися у підвалах близько 500 осіб було евакуйовано з уражених територій по обидва боки лінії зіткнення, що включає 125 дітей, 48 з яких були без супроводу.
Детальніше...
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 19 квітня 2017 року розглянув справу 6-788цс16, предметом якої був спір про виправлення арифметичної помилки.
Позивач звернувся до суду із заявою, у якій просив виправити у постанові Судової палати у цивільних справах ВСУ від 14 грудня 2016 року арифметичної помилки в обчисленні або у визначенні точного розміру середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні, а саме просив замість 27000 грн зазначити суму 105579,26 грн, яка була вказана в розрахунку позивача.
Отже, у заяві про виправлення арифметичної помилки заявник фактично просив змінити рішення ВСУ по суті, що взагалі не вважається арифметичною помилкою в розумінні статті 219 ЦПК України, у зв’язку із чим у задоволенні заяви про виправлення арифметичної помилки суд відмовив.
Згідно із частиною першою статті 219 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою осіб, які беруть участь у справі, виправити допущені у судовому рішенні описки чи арифметичні помилки.
Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні, суд не має права змінювати зміст судового рішення, а лише усуває неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності.
Детальніше...

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ
П’ята секція
РІШЕННЯ
Рішення у справі "Швець та інші проти України" (Заява № 40506/07 та 8 інших заяв - див. перелік у додатку)
СТРАСБУРГ
12 січня 2017 року
Автентичний переклад
Це рішення є остаточним, але може підлягати редакційним виправленням.
У справі "Швець та інші проти України"
Європейський суд з прав людини (п’ята секція), засідаючи комітетом, до складу якого увійшли:
Ханлар Гаджієв (<…>), Голова,
Фаріс Вегабовіч (<…>),
Карло Ранцоні (<…>), судді,
Та Хасан Бакірчі (<…>), заступник Секретаря секції,
після обговорення за зачиненими дверима 15 лютого 2016 року,
постановляє таке рішення, що було ухвалено у той день:
ПРОЦЕДУРА
- Справу було розпочато за заявами, поданими у різні дати, зазначеними у переліку в додатку, до Суду проти України на підставі статті 34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).
- Про заяви було повідомлено Уряд України (далі - Уряд).
ФАКТИ
- Перелік заявників та відповідні деталі заяв наведені у переліку в додатку.
- Заявники скаржилися на надмірну тривалість кримінальних проваджень та відсутність у національному законодавстві ефективного засобу юридичного захисту. Деякі заявники скаржилися також за іншими положеннями Конвенції.
Детальніше...

16.05.2017
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 27 квітня 2017 року розглянув справу 6-422цс17, предметом якої був спір про визначення строку дії договору оренди земельної ділянки, скасування запису про державну реєстрацію договору оренди та стягнення упущеної вигоди.
Згідно із частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (частина перша статті 210 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов’язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».
За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Детальніше...