Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 19 квітня 2017 року розглянув справу 6-788цс16, предметом якої був спір про виправлення арифметичної помилки.
Позивач звернувся до суду із заявою, у якій просив виправити у постанові Судової палати у цивільних справах ВСУ від 14 грудня 2016 року арифметичної помилки в обчисленні або у визначенні точного розміру середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні, а саме просив замість 27000 грн зазначити суму 105579,26 грн, яка була вказана в розрахунку позивача.
Отже, у заяві про виправлення арифметичної помилки заявник фактично просив змінити рішення ВСУ по суті, що взагалі не вважається арифметичною помилкою в розумінні статті 219 ЦПК України, у зв’язку із чим у задоволенні заяви про виправлення арифметичної помилки суд відмовив.
Згідно із частиною першою статті 219 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою осіб, які беруть участь у справі, виправити допущені у судовому рішенні описки чи арифметичні помилки.
Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні, суд не має права змінювати зміст судового рішення, а лише усуває неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності.
При цьому арифметичною вважається помилка у визначенні результату підрахунку: пропуск цифри, випадкова перестановка цифр, спотворення результату обчислення у зв'язку з використанням несправної техніки.
Не вважається арифметичною помилкою, а отже, і не може бути виправлене в порядку, передбаченому статтею 219 ЦПК України, застосування неправильних методик підрахунку, помилкових вихідних даних для проведення арифметичних обчислень.
Суд може виправити лише ті арифметичні помилки, яких він сам припустився.