Стан справ у аграрній сфері

При спілкуванні під час робочої зустрічі з народним депутатом України Дунаєвим Сергієм Володимировичем, на запитання, яке майбутнє у аграріїв України у 2017 році, останній опираючись на статистичні данні  повідомив наступне:

Аграрна галузь – надзвичайно важливий сектор національної економіки України. На тлі занепаду у базових галузях промисловості її частка у ВВП у 2016 році зросла до 14,0 % (для порівняння: у США – 1,3%, у Німеччині – 0,6%). Аграрний сектор приносить кожен третій долар, який отримує Україна від експорту. В 2016 році експорт аграрної і харчової продукції перевищив 15,5 мільярдів доларів США, або 42,5% від загального обсягу українського експорту (у 2015 р. - 38%, у 2014 р. - в 31%). Галузь забезпечує роботою майже 3 мільйони осіб (друге місце в економіці, більше зайнято тільки у торгівлі). Діюча влада України та їх офіційні представники проводить злочинну політику по відношенню до аграріїв, що можна побачити із наступного:

  • Нова влада скасувала спецрежим по ПДВ, внаслідок чого аграрії втратили у річному вимірі 20-25 млрд. грн. обігових коштів. Змусивши з 1 січня 2017 року повністю перераховувати ПДВ до бюджету, Уряд тільки у березні спромігся затвердити низку документів щодо «нової системи» держпідтримки аграріїв, однак вона загалом буде мінімум втричі меншою, ніж скасована «стара» (6 млрд. грн.).
  • За останні три роки ставка податку на 1 гектар землі зросла більш ніж у 42 рази. Якщо у 2014 році сільгоспвиробники у середньому платили 6 грн на га, у 2015 – 120—130 грн на га, у 2016 –216 грн на га, у 2017 – понад 253 грн.!

 

До 2015 року від сплати земельного податку звільнялися: платники фіксованого с/г податку за земельні ділянки для ведення с/г товаровиробництва, новостворені фермерські господарства протягом трьох років, а в населених пунктах, де бракує робочої сили, — протягом 5 років з часу передачі їм земельної ділянки у власність. Із 2016 року підприємства АПК платять земельний податок на загальних підставах. Аграрії практично позбавлені доступу до кредитів. Пост-майданне керівництво Нацбанку за три роки зруйнувало банківську систему, а тепер перший заступник Міністра АПК щиро дивується – «чому банки не кредитують аграріїв, навіть якщо стверджують протилежне?» У 2016 році довгострокові – понад 5 років - кредити для сільгосвиробників видані усього на суму 11,2 млрд. грн., або 1,4% від загального обсягу позик реальному сектору економіки.

Правова та економічна неадекватність на політика держави по відношенню до АПК поступово заводить галузь у занепад і це можна побачити зокрема із того, що гарні показники, якими пишається уряд, забезпечує виключно рослинництво – рекордні врожаї зернових за три останні роки дали +8,3% зростання виробництва. Але перспективи збереження такої тенденції невеликі: якість землі погіршується виснажливими культурами, площі сухої і дуже сухої зони нині складають 11,6 млн. га орних земель (кожний третій гектар), а через руйнацію систем меліорації площі поливу скоротились порівняно з 1990 роком у 5,5 разів (з 2,3 млн. га до 460 тис. га). Придатної для ведення господарства землі залишається все менше: за даними академії аграрних наук майже 85% сільськогосподарських земель в Україні досягли стану виснажених (до придатних тепер належать лише землі у «чорнобильській зоні). У тваринництві – вже зараз спостерігається системна криза і падіння: обсяги виробництва у 2016 р. склали 93,1% від рівня 2013 року, І квартал 2017 року дає аналогічну картину – 92,6% від січня-березня 2014 року. Аграрії змушені масово вирізати скот: станом на 1 квітня за останні три «під ніж»  пущено 1146,8 тис. свиней (скорочення – 14,6%), 326,1 тис. корів (-13,3%), 252 тис. вівець та кіз (-13,7%), 19,4 млн. голів птиці (-9,0%).

Як можна побачити на сьогодні, що погіршуються умови життя на селі, руйнується соціальна сфера та інфраструктура і це зокрема можна побачити із того факту, що в 2016 році 32,8% домогосподарств проживало у сільській  місцевості. Кожного року в Україні зникає близько 18 сіл та селищ міського типу. Українське село поступово старіє. Сімей, що складаються з людей похилого віку (жінок більше 58 років і чоловіків старше за 60 років) в селах більше, ніж в містах (жінки - 17,7% проти 14,7% і  чоловіки 8,5% проти 7,4%). Становище з пенсійним забезпеченням на селах жахливе. Люди скаржаться, що пенсії 1000 – 1200  грн. не вистачає навіть на харчування. За статистикою на 1 вересня 2016 р. середня сільська сім‘я (як правило 3 особи) витрачала на харчування майже 60% свого доходу він витрачає на харчування  ( біля  1935 грн., з яких 25% на хліб, 19% на м‘ясо і 12% на олію та жири). Сама пенсія більш ніж удвічі-утричі нижча за прожитковий мінімум – 3 200  грн. Останні чотири роки пенсії  не оновлювалися і не  перераховувалися. Обіцяне з 1 травня  підвищення на 8% – це додаткові 95 грн. (1342 грн проти 1247 грн) при тому, що інфляція у вимірі березень 2017/2016 - майже 15%. Під прикриттям «децентралізації» фінансування більшості пільг для населення передано з  державного бюджету на місцеві. Для пенсіонерів це зменшення можливості користуватися безоплатним проїздом у приміському транспорті, для учнів молодших класів - відсутність повноцінного харчування, а для сільських вчителів та медиків – позбавлення права на комунальні пільги. Медична, освітня, і культурна інфраструктура на селі руйнується. Проводячи будь-які медичні реформи, треба спочатку забезпечити нормальну роботу амбулаторій і швидкої допомоги. Кампанія створення госпітальних округів може призвести до того, що 3-4 райони залишаться без повноцінної центральної районної лікарні. Розрекламована програма «Доступні ліки» для гіпертоніків, діабетиків і астматиків до сільської місцевості поки не дійшла (нема аптеки-учасника – нема і програми). Не краще ситуація з освітою. Під гаслом «покращення якості освіти» закриваються малокомплектні школи. В Україні майже 12 тис. сільських шкіл, у 360 із них навчаються менше 25 дітей (це – перші кандидати на закриття). Закриття тривають (на 1.09.2016 закрито 183 школи, у 521 школи – понижено статус), а альтернативних комфортних умов для розвитку дитини не створено (вважати таким 143 нові опорні школи – поки що завчасно).  Культура в сільській місцевості – це у кращому випадку згадка про минуле. За підсумками  інвентаризації галузі культури з’ясувалося, що більш ніж 1500 закладів культури знаходяться під загрозою закриття, потребує невідкладного ремонту – майже кожен другий заклад (14,8 тис. з 33,3 тис.). ОТГ не в змозі їх утримувати (для прикладу, тільки у Вінницькій області торік закрито 20 установ культури). За таких умов молодь намагається виїхати працювати в місто або за кордон.

Як можна побачити із ЗМИ, що заради 1 млрд. кредиту МВФ влада взяла на себе ганебне зобов’язання про продаж сільськогосподарської землі, а це такий юридичний факт, що ми повинні винести серйозні висновки з досвіду Румунії, де незважаючи на запроваджені обмеження третину земель після відкриття ринку скупили іноземці, або в цілому ЄС, у якому 3% сільгосвиробників контролюють 50% усіх посівних площ, а невеликі фермери приречені на банкрутство.

У ВРУ та комітетах ВРУ представники та лідери «Опозиційного блоку» був одним з тих, хто увосьме ініціював та підтримав мораторій на продаж землі. Земля за Конституцією – особливий вид виключної власності народу України. Ніякого ринку землі не повинно бути відкрито, поки таке рішення не буде підтримано переважним волевиявленням українців на всенародному референдумі.

Продаж землі не повинен розпочатись поки: країна не буде виведена з кризи, щоб доведені цією владою до жебрацтва люди не попродавали свої паї за копійки, щоб розрахуватись за драконівські комунальні тарифи; не буде сформована потужна законодавча база регулювання обігу земель; не будуть визначені правила та обмеження для недопущення концентрації  земель у руках десятка латифундистів та ведення виснажливого землеробства заради швидких прибутків;  не буде побудована справедлива система оцінки землі, не буде подолано рейдерство.

Додатково слід вказати, що представники Опозиційного блоку у ВРУ та всіх регіонах України  виступає за:

  1. Запровадження адекватної державної підтримки АПК. Ми вимагаємо повернути як мінімум до 2025 року спецрежим по ПДВ та зниження ставки податку на 1 гектар землі до рівня 2013 року (зменшення у 42 рази), поновлення звільнення від сплати земельного податку за принципами, що діяли до 2015 року. Паралельно – запровадження системи прямих бюджетних дотацій аграрним виробникам за принципами та в обсягах, що діють в ЄС – щоб вони могли гідно конкурувати на світових ринках, а також здешевлення кредитів та збільшення їх довгостроковості.
  2. Подовження мораторію на продаж землі до розгляду цього питання на всеукраїнському референдумі та створення вищезгаданих передумов функціонування ринку землі.
  3. Відновлення скасованих чи звужених пільг та повернення до  їх  фінансування з державного бюджету (з оплати комуналки для пенсіонерів – колишніх лікарів і вчителів, на приміські перевезення, зниження плати на харчування у дитячих садках та безкоштовне обіди у початковій школі тощо…).
  4. Розвиток соціальної сфери та інфраструктури на селі. Пріоритетне будівництво та реконструкція сільських доріг (виділення на неї не менше 18 млрд. грн. – 50% від загального обсягу фінансування). У сільській місцевості треба добудувати як мінімум 1 000 амбулаторій (норматив для села 3,3 на 10 тис. населення), наблизити меддопомогу до мешканців та підвищувати її якість, простимулювати аптеки на селі до участі в програмі «Доступні ліки». Ми за створення потужних об’єднаних опорних шкіл, але з належним їх фінансуванням та паралельним повним забезпеченням дітлахів шкільними автобусами. У найближчі 3 роки повинні бути відремонтовані усі заклади соціальної сфери, які перебувають у незадовільному стані.

 

татья подготовлена по информации и методическим рекомендациям «ОПОЗИЦИОННОГО БЛОКА» та інтерв’ю з народним депутатом України, автор журналист печатного средства информации Газеты «Первая полоса» ЛГ № 1263-384Р Овчаренко О.В. свидетельство № 7 от 01.03.2017 года).

Овчаренко Евгений Викторович

аренда спецтехники Лисичанск

Ми у YouTube

youtube

© 2021 Громадська Організація "Мир та Істина" Яндекс.Метрика